OSLO: Folk flest blir utsatt for svindelforsøk fra alle kanter for tiden, enten det er på telefon, sms, mail, nettsider eller på andre måter.
Blant svindelmetodene som er blitt omtalt i media, er telefoner fra noen som utgir seg for å være fra politiet.
I en pressemelding fra Oslo politidistrikt torsdag, er nettopp den type svindelforsøk omtalt. I forbindelse med etterforskning av et internasjonalt phishingmiljø med tilknytning til kriminelle nettverk i Norge, har Oslo politidistrikt pågrepet en person som de anser som en sentral aktør. Den siktede er en mann i 20-årene som er siktet for grovt bedrageri og grov hvitvasking.
I pressemeldingen som er sendt ut i forbindelse med pågripelsen, er det imidlertid bare et svindeltilfelle som er omtalt. Ifølge politiet har det kriminelle nettverket som politiet etterforsket kommet i kontakt med fornærmede på telefon og utgitt seg for å være fra politiet. Den fornærmede er en kvinne i 70-årene som er bosatt i Ålesund, og det kriminelle nettverket har bedt fornærmede om hennes kontoopplysninger og bank-ID for å overføre penger fra fornærmedes konto.
- Politiet ser alvorlig på denne type bedrageri og at kriminelle nettverk utgir seg for å være fra politiet. Politiet vil aldri ringe og be om kontoopplysninger eller bank-ID på telefon, sier påtaleansvarlig Fredrik Reinertsen i pressemeldingen.
Etterforskningen er i en tidlig fase, og politiet utelukker ikke at det kan bli flere pågripelser i tiden fremover. Den siktede ble fremstilt for varetektsfengsel torsdag.
Politiet har følgende forklaring på hva Phishing er:
På politiets nettsider finner du en egen side med gode råd for hvordan unngå ID-tyveri og svindel. Er du utsatt for ID-tyveri eller svindel, bør du kontakte politiet slik at de kan hjelpe deg med hva du kan gjøre.
Politiet har også laget flere videoer med gode råd. Her er en av dem: