– Ikke kjøp dette effektbatteriet. Det har ikke bestått de strenge kravene til fyrverkeri, og vi oppfordrer forhandlere til å levere det tilbake til importøren, sier avdelingsdirektør Anne Rygh Pedersen i DSB (Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap) i en pressemelding.

LES OGSÅ: Mester Grønn trekker umiddelbart tilbake skummelt produkt

Testresultatene for produktet viser at kravet til glødende nedfall ble overskredet i to av 20 tester, i tillegg til at produktet i én av 20 tester smalt i for lav høyde. 

DSB har derfor pålagt Profil Christiania Engro/Maxim Fyrverkeri å stanse enhver videre levering og salg av effektbatteriet MAXIM Scorpio - MF720 med umiddelbar virkning. Effektbatteriet er CE-merket: 1395-F3-0025/2014.

LES OGSÅ: Trekker tilbake yoghurt etter skummelt funn

– Fyrverkeri er eksplosiver som medfører alvorlige personskader hvert år. Det er avgjørende at bransjen overholder de regler som til enhver tid gjelder for disse produktene, sier Rygh Pedersen.

LES OGSÅ: Coop tilbakekaller skinke og bacon

Virksomheten skal straks iverksette følgende:

  • Forhandlernettet skal informeres om vedtaket umiddelbart.
  • Sørge for at produktet ikke leveres ut forhandlere, og at produkter som eventuelt er levert forhandler kalles tilbake.
  • Vedtaket skal kunngjøres på www.maximfyrverkeri.no umiddelbart.
  • En rapport om resultatet av tilbakekallet skal være DSB i hende innen 18. januar 2018.