– For å møte de krav og faglige utfordringer samfunnet vil stille i framtiden, trenger vi større tingretter, sier Anundsen.
– Sakene blir stadig mer komplekse og tidkrevende. Det stiller igjen høyere krav til domstolen og den enkelte dommer, legger han til.
Justis- og beredskapsdepartementet sendte fredag ut på høring forslag om å slå sammen følgende tingretter:
Aust-Telemark og Nedre Telemark tingrett i Skien, Jæren tingrett og Dalane tingrett i Sandnes, Sør-Trøndelag tingrett og Fosen tingrett i Trondheim, Modum, Eiker og Sigdal tingrett og Kongsberg tingrett med tilhold i Kongsberg og Hokksund - og Bergen tingrett og Nordhordland tingrett.
- Les også: Straffesaker tar for lang tid
– Større domstoler vil også lette avviklingen av ressurskrevende saker og rettssaker med flere dommere, sier han.
Heggen og Frøland tingrett på Mysen er med andre ord ikke i fare denne gangen.
Kommentarer til denne saken