...
Foto: Gunnar Fjellengen

Endestasjonen blir Oslo S i sommer

OSLO: Jernbaneverket stenger Oslo-tunellen i fire uker i sommer. Dermed stopper togene som kommer fra Østre Linje på Oslo S.

Publisert 09.03.2010 kl 11:10 Oppdatert 09.03.2010 kl 11:20

Tips en venn på e-post:


De som kjører Østre Linje til Nationaltheateret eller Skøyen må i sommer bytte til buss eller T-bane på Oslo S.

Jernbaneverket har nå besluttet å utvide den planlagte perioden i sommer med stengt bane på strekningen fra Oslo S til Lysaker på Drammenbanen. Banen blir nå stengt i 14 dager mer og strekningen blir dermed stengt fra 10/7 til 9/8. Hensikten er å få utført mer av det viktige og nødvendige fornyelsesarbeidet på strekningen.

Opprinnelig var det planlagt å stenge Drammenbanen mellom Oslo S og Lysaker i 16 dager til sommeren, men denne perioden blir nå utvidet med 14 dager. Dermed blir det mulig å komme lenger i arbeidet med å bedre kvaliteten og fornye viktige deler av den nedslitte infrastrukturen. Blant annet blir arbeidene med å montere strømskinne i taket og akseltellere i sporet gjennom Oslotunnelen intensivert. På Skøyen stasjon skal det gjennomføres en omfattende kontroll og utskifting av kabelskjøter i sikringsanlegget for å få ned antallet feil.

Tiltakene inngår i det store oppgraderingsprosjektet for jernbanen gjennom Oslo som skal være ferdig til ruteendringen i desember i 2012. I tillegg til stengningsperioden vil det pågå arbeider på strekningen på sen kveldstid og om natten. Etter sommerens anleggsperiode vil det fortsatt gjenstå mye arbeid før jernbanen gjennom Oslo har fullgod standard, men det vil være tatt nye og viktige skritt i riktig retning.

Jernbaneverket ser at antallet feil går markant ned på de delene av strekningen som er fornyet til nå, men foreløpig gjelder dette bare en liten del av strekningen fra Etterstad til Lysaker.

I tillegg til strekningen Oslo S – Lysaker skal det også gjennomføres flere andre omfattende anleggsarbeider på Drammenbanen til sommeren. Ved Sandvika skal det legges inn nye spor som forberedelse til det nye dobbeltsporet Lysaker – Sandvika som tas i bruk sommeren 2011. I Drammen skal sikringsanlegget på stasjonen bygges om for å kunne håndtere flere tog.

Drammenbanen blir på grunn av stengt eller delvis stengt i følgende perioder i sommer:

* Oslo S – Lysaker: Fra lørdag 10/7 kl 13.00 til mandag 9/8 kl 03.00

* Drammen stasjon: Fra fredag 18/6 kl 20.00 til tirsdag 22/6 kl 04.00

* Oslo S – Drammen inkludert Drammen stasjon: fredag 23/7 kl 23.00 til mandag 9/8 kl 03.00

To-sporsdrift og færre tog: På grunn av omkoblingsarbeidene på Drammen stasjon vil det i perioden fra tirsdag 22/6 kl 04.00 til fredag 23/7 klokken 23.00 bare være to operative togspor over Drammen stasjon. Dette betyr at det vil kjøres færre tog gjennom stasjonen.

NSB og Flytoget vil komme med detaljert informasjon om alternativ transport for de periodene Drammenbanen i sommer blir helt eller delvis stengt.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

...

To tatt i Askim

Lokale nyheter Alkohol forårsaket problemer for to menn i natt.
Les mer

...

Bil på taket - stakk av

Lokale nyheter En bil havnet på taket i Tovengveien fredag kveld.
Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.