INTERNASJONAL: Vanja Kodzoman fra Eidsberg satser på sin bedriftsidé i flere land.
INTERNASJONAL: Vanja Kodzoman fra Eidsberg satser på sin bedriftsidé i flere land. Foto: June Witzøe

- Trenger startkapital

Etterlyser bedre ordninger Kodzoman: – Trenger mer enn nettverk for å skape sto re bedrifter

EIDSBERG: Vanja Kodzoman etterlyser penger når man skal starte en bedrift.

  • Hva mener du skal til for å fremme nyskapning blant bedriftene i Indre Østfold?
Publisert 23.11.2009 kl 23:00 Oppdatert 24.11.2009 kl 10:15

Tips en venn på e-post:


Vanja Kodzoman fra Eidsberg var en av deltakerne på kvinnovasjonskonferansen «Kvinner som våger» i Sarpsborg sist uke. Hun har tatt spranget og startet for seg selv med bedriften Happylines.

– Vi trenger penger
Hun tror hun vil fortsette å delta i prosjektet, men etterlyser også flere muligheter for etablerere til å søke om konkrete penger.

– Jeg bestemte meg for å satse på egen bedrift, og så langt har det gått bra. Men det er nødvendig med kapital hvis man ønsker å vokse, og for å få større utbytte. Det går jo så lenge vi har ansvar kun for oss selv, men skal man satse større og være ansvarlig for lønninger er det godt å ha noe startkapital, sier Kodzoman.

Gründerbank?
I et foredrag på seminaret viste bedriftsleder Lise Arvesen til tall lagt fram av førsteamanuensis Per Inge Furset på Handelshøgskolen BI. Arvesen foreslår at regjeringen, for å fremme innovasjon, burde opprette en gründerbank der kvinnelige gründere kunne søke lån med høy risiko til lav rente.

– Da ville man virkelig fremme innovasjon, mener Arvesen. Et godt forslag, synes Kodzoman.

– Hele søknadsprosessen og kontakten med Innovasjon Norge var så slitsom at jeg ga opp. Det eneste jeg kunne få var bedriftsrådgiving, og det hadde jeg ikke bruk for da, sier hun.

Satser internasjonalt
Vanja Kodzoman startet for fullt i Happylines i februar i år.

– Jeg kommer nå til å satse internasjonalt med produktene mine, sier hun. Produktideen er stickers på tynn film til å pynte opp interiøret med.

– Veien blir litt til etter som man går, men foreløpig satser jeg på distribusjon på egen nettside og noen få håndplukkede forhandlere, sier hun.

Mest lest nå

...

Hønseri blir bilverksted

Bil og trafikk Etter 40 år med eggproduksjon på Ringstad gård blir hønseriet nå bygd om til automatgirverksted.
Les mer

...

Slåssing på ungdomsfest

Lokale nyheter Amper og dårlig stemning førte til at festen ble avsluttet tidligere enn planlagt ved Kirkeby grendehus i Eidsberg. Les mer

Tyvegods funnet i Ørje

Lokale nyheter Politiet har to ganger denne helga pågrepet utlendinger på vei ut av landet med tyvegods. Les mer

Fortvilet kvinne ettelyser bil etter frekt tyveri

Lokale nyheter Mens kvinnen var tre meter unna - på innsiden av stalldøra - slo biltyven til. Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.