SARPSBORG:
Rune Rudberg tilstår å ha kjørt uten førerkort, men ikke at han snakket usant.
Artisten fra Trøgstad står tiltalt for å ha avgitt falsk forklaring og kjørt varebil uten førerkort. I Sarpsborg tingrett i dag nektet Rune Rudberg straffskyld for falsk forklaring til Statens Vegvesen. Han erkjenner imidlertid straffskyld for å ha kjørt uten førerkort i Fredrikstad, skriver NRK Østfold .
Tiltalen går ut på at han avga falsk forklaring til offentlig myndighet, da han 24. juli i fjor skal ha opplyst på Hafslund trafikkstasjon i Sarpsborg at han hadde mistet førerkortet.
Sannheten var imidlertid at førerkortet hans hadde blitt beslaglagt i Sverige tre uker tidligere.
Den uriktige forklaringen førte til at han fikk utstedt en midlertidig kjøretillatelse og deretter et nytt førerkort 19. september i fjor.
Rudberg er også tiltalt for å ha kjørt en varebil i Fredrikstad 20. februar i år på tross av at han ikke hadde gyldig førerkort for denne typen kjøretøy. I retten tirsdag innrømmet artisten at han kjørte bilen, men at det kun var for å flytte bilen noen meter.
Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer
Bil og trafikk
Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske
konkluderte med at de var i orden.
Les mer