Askim-ordføreren trygler naboer om spesia listhelse-samarbeid
ASKIM:
– Hvis ikke kommunene i Indre Østfold står sammen nå, blir alle helsetilbudene
lagt til Kalnes eller Moss.
Det er Askim-ordfører Trygve Westgårds dystre påskebudskap til ordførere og administrasjoner i regionen.
1 million til utredning
Nylig fikk Westgård svar fra Irene Dahl Andersen, konstituert administrerende direktør ved Sykehuset Østfold HF.
For i februar sendte kommunene Askim, Eidsberg, Hobøl, Marker, Skiptvet, Spydeberg og Trøgstad et brev dit. I brevet ble det redegjort for ønsket om å utvikle samarbeidsformer mellom spesialisthelsetjenesten og de sju kommunene i regionen. Bakgrunnen var Askims ønske om samarbeid rundt palliativ avdeling. Men verken nabokommunene eller sykehuset ønsket et forpliktende samarbeid. Derimot er det vilje til å se på flere områder hvor kommunene kan samarbeide. For å utrede hvilke områder kommunene og sykehuset kan samarbeide om, skal det ansettes en prosjektleder i full stilling. Til dette arbeidet har Sykehuset Østfold HF bevilget 1 million kroner.
– Vi ber om at Askim tar ansvar for dette, skriver Dahl Andersen i brevet.
Ikke nok kunnskap Ordfører Trygve Westgård er svært opptatt av at prosjektlederen blir ansatt så fort som mulig.
– Kan ikke dere sju ordførere utrede samarbeidsområdene selv uten ekstern hjelp?
– Jeg tviler på at vi har nok helsekompetanse til det. En fagperson utenfra kan nok enklere foreta den kartleggingen, mener Westgård.
Et distriktssenter
Kanskje er Askim best på palliasjon og dialyse, mens Eidsberg kan være best på psykiatri. Muligens er Spydeberg en ener innen demens. Det er temaer som nå skal utredes av prosjektlederen.
Trygve Westgård sier en del av jobben blir å finne ut om kommunene kan ha hver sine tilbud, eller om de skal samles rundt legevakten i Askim. – Sikkert er det i hvert fall at dersom vi ikke tar grep for å samle disse, vil regionen tape alt til enten Moss eller det nye sykehuset på Kalnes, slår han fast.
Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer
Bil og trafikk
Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske
konkluderte med at de var i orden.
Les mer