Slår ring om dialysen i Askim

Høyre-politikere krever at regionrådet i Indre Østfold kjemper mot nedleggelse

ASKIM: I nesten fire år reiste Heidi Frøshaug (45) fra Trøgstad til Fredrikstad tre dager i uka. Der fikk hun dialyse.

Birgit Skogstad
BIRGIT SKOGSTAD Profil E-post
Publisert 16.03.2009 kl 07:13 Oppdatert 16.03.2009 kl 07:13

Tips en venn på e-post:

...
...
Dialyse siden juni: Eva Ødegård, bosatt på Mysen, har fått dialyse i Askim siden juni. Hun beklager hvis tilbudet blir lagt ned. Det gjør også Thor Hals (f.v.), Hans-Olaf Pedersen, Einar Bjorvand og tidligere dialysepasient Heidi Frøshaug.

– Utrolig slitsomt. Jeg hadde halvannen times reise hver vei. Med fem timers dialyse var jeg hjemmefra åtte timer tre dager i uka, forteller Heidi Frøshaug.

Transplantert i 2003

Hun fikk ny nyre i 2003. Det var hennes andre transplantasjon. Nå føler hun seg frisk, men vet at et organ kan slutte å fungere. Da må hun ha dialyse på nytt.

– Helt på trynet at tilbudet her i Askim kan bli lagt ned. For jeg følte meg så forferdelig sliten den tiden jeg måtte reise med drosje til Fredrikstad tre dager i uka, sier hun. Migrene, kvalme og store svingninger i kroppen var reaksjonene etter behandlingene.

Frøshaug mener tilbudet i Askim, hvor leger i Fredrikstad kan følge behandlingen via en dataskjerm, er helt umistelig.

Krever engasjement

Varaordfører Thor Hals, Einar Bjorvand og Hans-Olaf Pedersen, alle medlemmer av Askim Høyre, hevder de har flere Høyre-lag i nabokommunene i ryggen når de går ut og krever at regionrådet med ordførerne i spissen tar opp kampen mot nedleggelse.

– Det er merkelig hvor stille det er på dem i denne saken. De kan ikke bare tenke på hard asfalt og veier, men må også stille opp for mennesker som trenger et livsviktig tilbud, sier Thor Hals.

– Viktigere enn palliativ

Han hevder dialysetilbudet i Askim er nesten enda mer viktig enn palliativ avdeling ved Løkentunet.

– For denne type pasienter må ha dialyse, ellers dør de, slår han fast. Hals mener en nedleggelse av dialyseavdelingen strider mot helse- og omsorgsminister Bjarne Håkon Hanssens varslede samhandlingsreform som går på å ha flere behandlingstilbud i distriktene, hevder han og avviser at utspillet er starten på årets valgkamp.

– Videreføring av behandling

Einar Bjorvand påpeker at vanligvis er det samling av spisskompetanse som er argumentet for å sentralisere et helsetilbud.

– Men her er det jo snakk om å videreføre behandling av pasienter som allerede er utredet, innvender han.

Høyregruppa i Askim krever nå at hele Indre Østfold står samlet.

– Legg ikke ned en avdeling som ble opprettet for tre år siden. I Indre Østfold er det 70 pasienter som trenger dialyse for å overleve. Mange av dem har allerede dårlig almentilstand, er deres klare budskap.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

...

To tatt i Askim

Lokale nyheter Alkohol forårsaket problemer for to menn i natt.
Les mer

...

Bil på taket - stakk av

Lokale nyheter En bil havnet på taket i Tovengveien fredag kveld.
Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.