MYSEN: Paal Diskerud mener Eidsberg-politikerne stemte nei til asylmottak fordi de frykter velgerflukt til Frp.
Det mangler ikke på kraftuttrykk når Paal Diskerud skal skildre politikernes avslag til firmaet Link as sin søknad om å drive flyktningemottak på Mysebu.
- De er feige og mangler både moral og integritet, sier Diskerud i et leserbrev i dagens avis.
- Vikarierende motiv
Han hevder at politikerne skjuler seg bak et krav om omregulering av
eiendommen hans, mens det egentlig er selve flyktningemottaket de er imot.
Han mener at flere av politikerne trosser sine nasjonale partiprogrammer når de takker nei til et mottak i Mysen. Grunnen til at de stemte nei, mener han skyldes frykt for at eidsbergingene skal melde overgang til Frp.
- Politikerne er rasister. Eller så frykter de at velgerne er det, og tror at velgerne vil ha problemer med å stemme på dem hvis de sier ja til mottak, sier Diskerud.
Det var i juni at politikerne behandlet søknaden fra Link as om å drive mottak på Mysebu. Stridens kjerne er at tomta er regulert til ”allmennyttig formål„.
- Ifølge mange av landets kommuner er denne ordlyden mer enn god nok for å drive et mottak. Jeg kan ikke tenke meg noe mer allmennyttig enn et mottak, sier Hallstein Saunes, daglig leder i Link as.
Sa nei til søknaden
Eidsberg kommune ba imidlertid om en dispensasjonssøknad, noe Saunes anså som
en formalitet.
Men den gang ei. Administrasjonen anbefalte at politikerne avslo søknaden, noe de også gjorde. Årsaken var at forrige mottak også drev på dispensasjon, og nå ønsket kommunen en omregulering av tomta.
- Det kan tydeligvis ikke være noe stort ønske i Eidsberg om mottak. Hvis vi ikke hadde hatt kommuner som tenkte annerledes enn Eidsberg, ville vi ikke hatt asylmottak i landet, sier en oppgitt Saunes som har klaget vedtaket til Fylkesmannen.
Administrasjonen mener at selv om tomta er regulert for ”allmennyttig formål„, så var det i sin tid en klar forutsetning at området skulle brukes til folkehøyskole. Diskerud mener det er rent sprøyt at forskjellen på skole og mottak er så stor.
- Likhetene er langt flere. Her er det ungdom mellom 15 og 18 år som skal bo og få undervisning i en kortere periode. Nå blir også antallet 80, det antallet politikerne opprinnelig ønsket seg, sier han.
- Mange vil hevde at du er opprørt fordi du har egeninteresser i denne saken.
- Det er jo sant, men jeg må få lov til å uttale meg likevel. At jeg har egeninteresser, betyr også at jeg har satt meg grundig inn i saken.
Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer
Bil og trafikk
Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske
konkluderte med at de var i orden.
Les mer