...
MANGE NASJONALITETER: I disse husene vil mennesker fra hele verden samles og vente på sin videre skjebne dersom eier av Mysebu Pål Diskerud får det som han vil og det blir asylmottak. ARKIVFOTO Foto: Trond Eivind Nilsen

- Politikere er rasistiske

MYSEN: Paal Diskerud mener Eidsberg-politikerne stemte nei til asylmottak fordi de frykter velgerflukt til Frp.

  • Er du enig med Diskerud? Diskuter nederst i saken!
Hanne Tøfte
HANNE TØFTE Profil E-post
Publisert 25.07.2008 kl 09:05 Oppdatert 25.07.2008 kl 09:10

Tips en venn på e-post:

...
MANGE NASJONALITETER: I disse husene vil mennesker fra hele verden samles og vente på sin videre skjebne dersom eier av Mysebu Pål Diskerud får det som han vil og det blir asylmottak. ARKIVFOTO Foto: Trond Eivind Nilsen
-RASISTER: Paal Diskerud mener politikerne er rasistiske når de ikke vil ha et mottak i Mysen. ARKIVFOTO
-RASISTER: Paal Diskerud mener politikerne er rasistiske når de ikke vil ha et mottak i Mysen. ARKIVFOTO Foto: Vidar Tangerud

Det mangler ikke på kraftuttrykk når Paal Diskerud skal skildre politikernes avslag til firmaet Link as sin søknad om å drive flyktningemottak på Mysebu.

- De er feige og mangler både moral og integritet, sier Diskerud i et leserbrev i dagens avis.

- Vikarierende motiv
Han hevder at politikerne skjuler seg bak et krav om omregulering av eiendommen hans, mens det egentlig er selve flyktningemottaket de er imot.

Han mener at flere av politikerne trosser sine nasjonale partiprogrammer når de takker nei til et mottak i Mysen. Grunnen til at de stemte nei, mener han skyldes frykt for at eidsbergingene skal melde overgang til Frp.

- Politikerne er rasister. Eller så frykter de at velgerne er det, og tror at velgerne vil ha problemer med å stemme på dem hvis de sier ja til mottak, sier Diskerud.

Det var i juni at politikerne behandlet søknaden fra Link as om å drive mottak på Mysebu. Stridens kjerne er at tomta er regulert til ”allmennyttig formål„.

- Ifølge mange av landets kommuner er denne ordlyden mer enn god nok for å drive et mottak. Jeg kan ikke tenke meg noe mer allmennyttig enn et mottak, sier Hallstein Saunes, daglig leder i Link as.

Sa nei til søknaden
Eidsberg kommune ba imidlertid om en dispensasjonssøknad, noe Saunes anså som en formalitet.

Men den gang ei. Administrasjonen anbefalte at politikerne avslo søknaden, noe de også gjorde. Årsaken var at forrige mottak også drev på dispensasjon, og nå ønsket kommunen en omregulering av tomta.

- Det kan tydeligvis ikke være noe stort ønske i Eidsberg om mottak. Hvis vi ikke hadde hatt kommuner som tenkte annerledes enn Eidsberg, ville vi ikke hatt asylmottak i landet, sier en oppgitt Saunes som har klaget vedtaket til Fylkesmannen.

Administrasjonen mener at selv om tomta er regulert for ”allmennyttig formål„, så var det i sin tid en klar forutsetning at området skulle brukes til folkehøyskole. Diskerud mener det er rent sprøyt at forskjellen på skole og mottak er så stor.

- Likhetene er langt flere. Her er det ungdom mellom 15 og 18 år som skal bo og få undervisning i en kortere periode. Nå blir også antallet 80, det antallet politikerne opprinnelig ønsket seg, sier han.

- Mange vil hevde at du er opprørt fordi du har egeninteresser i denne saken.

- Det er jo sant, men jeg må få lov til å uttale meg likevel. At jeg har egeninteresser, betyr også at jeg har satt meg grundig inn i saken.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

...

To tatt i Askim

Lokale nyheter Alkohol forårsaket problemer for to menn i natt.
Les mer

...

Bil på taket - stakk av

Lokale nyheter En bil havnet på taket i Tovengveien fredag kveld.
Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.