Grunneier Roy Skaug frykter at grådige fisketurister vil tømme Glomma for fisk.
- Fisketurisme er ingen dårlig tanke. Jeg ser poenget med å lokke turister til Indre Østfold, som er en perle. Men jeg tror at en fremtidig fisketurisme vil kunne ødelegge det gode fisket i Glomma på relativt kort tid, sier Roy Skaug fra Askim.
Vil tenke langsiktig
Han er fiskeentusiast samt mangeårig medlem i Askim og Omegn Jeger- og
Fiskerforening.
- I vårt område har ikke kraftstasjonene fisketrapper, og fisken har derfor ikke mulighet til å komme igjennom. Området mellom for eksempel Solbergfoss og Kykkelsrud blir derfor i praksis en liten sjø med begrenset mulighet for reproduksjon. Fisketurisme vil på kort tid kunne ødelegge dagens gode fiske, mener han.
Skaug er selv grunneier langs Glomma og ser at han kunne tjent gode penger på fisketurisme.
- Men det blir å tenke kortsiktig. Vi må ta vare på ressursene våre, sier han.
Ønsker begrensninger
- Skal vi ha fisketurisme i Indre Østfold, må vi innføre begrensninger, slik
som de har på Väneren i Sverige. Der er det kun lov å fiske tre fisk per båt
per dag, sier han.
- Den problematikken er vi fullstendig klar over. Derfor skal det inngås kontrakter mellom grunneierne som har overnattingstilbud og fiskerne om at de må slippe fisk over et visst antall kilo ut igjen, sier Dag Søby, varaordfører i Skiptvet.
Han oppfordrer Skaug til å komme på informasjonsmøtet om fisketurisme, og delta i debatten der.
Les mer om fisketurisme i papirutgaven eller PDF-utgaven av Smaalenenes Avis fredag 8. februar.
Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer
Bil og trafikk
Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske
konkluderte med at de var i orden.
Les mer