EIDSBERG: Gårdbruker Ole Martin Eggen sier at alle sauene hans får en kule i panna før Halal-slaktingen. Han tilbakeviser dermed Mattilsynets påstander om at han driver ulovlig slakting på Bredeg gård i Trømborg. Han sier også at muslimer godtar at sauene blir skutt før slaktingen.
Det var i forrige uke at Mattilsynet fikk et tips fra publikum om at en ulovlig Halal-slakting skulle finne sted på Bredeg gård i Trømborg i Eidsberg kommune. Ifølge Mattilsynet fikk ingen av sauene skudd i panna før Halal-slaktingen torsdag. Nå er forholdet anmeldt til politiet.
Veterinær ved Mattilsynet, Lars-Erik Rondestveit, sier at de har fulgt med på aktiviteten på Bredeg gård den siste uken.
- Det var like før 15.00 på torsdag at jeg fikk et nytt tips om at Halal-slaktingen var i gang. Jeg kastet meg i bilen, og da jeg kom fram var jeg midt i en ulovlig Halal-slakting. De sto riktignok ute på tunet, og ikke inne i drivhuset. Jeg har vært med på tilfeller hvor vi ser rester fra Halal-slakting før, men jeg har aldri tatt noen på fersken slik jeg gjorde denne gangen, sier Rondesveit.
Ikke tilstede
Rondesveit forteller at Eggen ikke var til stedet da han kom til gården.
- I gårsdagens avis påsto Eggen at han skjøt sauen i panna før Halal-slaktingen, men han var ikke tilstede når handlingen fant sted. Jeg ble fortalt at han var ute for å selge juletrær.
Rondestveit forteller at dyrene var sprell levende da han kom, og at de ikke hadde fått noen kule i panna på forhånd.
- Da jeg kom var dyrene allerede så skadet at jeg ba dem om å fullføre arbeidet de hadde begynt på. Det var både forferdelig og ulovlig, sier Rondestveit.
Politiets ansvar
Rondestveit forteller at siden dyrene ikke var bedøvet, strider det mot regelverket for hvordan Halal-slakting skal foregå i Norge.
- Saken skal anmeldes til poliltiet i dag, og nå er det opptil dem å etterforske videre, sier han.
Lensmann i Eidsberg, Henning Tollefsrud, bekrefter at de har fått en melding om at Mattilsynet har vært på gården, og at de forventer å få en anmeldelse i løpet av kort tid.
Mener Mattilsynet snakker usant
- Så lenge Mattilsynet ikke har noen bevis på at de snakker sant, blir det bare påstand mot påstand, sier gårdeier Ole Martin Eggen. Han hevder at de ikke var tilstede under Halal-slaktingen på torsdag.
- Mattilsynet kan si hva de vil, men de kommer ingen vei uten konkrete bevis. Dessuten var de ikke her under Halal-slaktingen, for de kom til en vanlig slakt. Det kommer bare til å bli påstand mot påstand, og det vil ende med at Mattilsynet må trekke anmeldelsen, legger han til.
Eggen sier at heller ikke han var tilstede under Halal-slaktingen, men at han fortalte kameraten hva han skulle gjøre med dyrene.
- Jeg har fått tilbakemelding om hva som har skjedd, og det er ikke noe ulovlig. Jeg kan forsikre om at dyrene alltid blir skutt når jeg er tilstede.
Lurer du muslimene til å tro at skuddet er en bedøvelse?
- Jeg sier at det er en bedøvelse, og jeg bryr meg ikke om hva de tror egentlig. Allikevel spurte jeg en tyrker som var her på torsdag om hva han synes om at vi skyter sauen først, og han fortalte at det var vanlig praksis i Tyrkia også. Mattilsynet har ingen bevis mot meg, avslutter Eggen.
Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer
Bil og trafikk
Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske
konkluderte med at de var i orden.
Les mer