Med bred pensel

GEIRR TVEITT:
«Klaverkonsert nr. 1 & 5», Naxos 8.555077 (2001).
Spilletid: 52.10
Trond Erikson
Trond Erikson Profil E-post
Publisert 02.05.2001 kl 14:33 Oppdatert 01.02.2003 kl 23:48

Tips en venn på e-post:


Det er så man noen ganger fornemmer hissige fossefall, fruktblomstring og fjell-idyll når man hører på musikk. Og Geirr Tveitt (1908-1981) var i høyeste grad en mester i å male frem slike landskapsbilder - på godt og vondt.
I så måte er kontrastene på denne plata store, med den første klaverkonserten fra 1928 og den femte konserten fra 1954. Selv om den første konserten er et ungdomsverk, hører man tydelig at Tveitt allerede da hadde et godt grep om harmonier og rytmikk. Den femte konserten er likevel platas mest interessante, der Tveitt virkelig bruker bred pensel i sitt tonemaleri.
Tveitt hadde suksess i Oslo og Paris med balletten «Baldurs Draumar» i 1938 og han begynte i 1942 å samle inn og arrangere folketoner. Dette ble til Tveitts hovedverk;, fem suiter med «Folketonar fra Hardanger».
Klaverkonsert nr. 1 ble til i studietiden i Leipzig og uroppført med Radioorkesteret der i 1931. Klaverkonsert nr. 5 ble uroppført i Paris med Geirr Tveitt selv som solist og Champs-Elysees-orkesteret.
På plata spiller Håvard Gimse og Royal Scottish National Orchestra under Bjarte Engeset. Og man kan med tilfredshet registrere at dirigent-talentet Engeset har et meget godt grep om et fint orkester, og ikke minst en fremragende solist i Håvard Gimse.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

Fratatt lappen: En  bilfører er anmeldt for promillekjøring på Ørje

Synlig beruset bilfører

Lokale nyheter Natt til søndag ble en svensk bil stoppet av politiet på Ørje. Les mer

Hærverk: Et lag i vinduet i inngangsdøren til Askimtorget ble knust tidlig søndag morgen.

Knuste vindu og stakk

Lokale nyheter Et av lagene i glassruta til inngangsdøra til Askimtorget ble knust tidlig søndag morgen. Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.