Eventyrlig turistsatsing

Strømsfoss kan bli distriktets store turistmagnet med hotell, museer og aktiviteter

AREMARK: Strømsfoss kan bli et turistparadis med hotell, butikk, museer, gråtass-tun, teaterscene og gamle dampbåter.

Publisert 08.01.2010 kl 22:30 Oppdatert 08.01.2010 kl 22:30

Tips en venn på e-post:

...
STORE PLANER: Ordfører Tore Johansen i Aremark med utkastet til hotell i Strømsfoss som vant arkitektkonkurransen. Tettstedet ved slusene kan bli framtidenes turistmagnet.
...
GAMLE BÅTER: Dampbåtene vil være en naturlig del av turistattraksjonene i Strømsfoss.

– Det er fortsatt en del skjær i sjøen. Dette med lokaldemokrati gjelder ikke når en vil bygge i vannkanten, og det er flere eiere til den planlagte hotelltomta, sier Tore Johansen, ordfører i Aremark.

Men ildsjeler som Alf Ulven og Thor Aksel Volberg mener alt er realistisk. Det var få som trodde at den gamle DS «Turisten» skulle komme på vannet igjen etter hevingen på 90-tallet. I dag er den vassdragets dronning.

Ulven og Voldberg er ikke bare pengesterke kreative karer, de vil også at det skal syde av liv og aktivitet i hjembygda.

– Det kan høres litt sprøtt ut med et hotell i Strømsfoss, og alene hadde det nok heller ikke gått. Hotell blir bare en del av flere ting, sier Tore Johansen.

Alf Ulven har kjøpt flere eiendommer i Strømsfoss hvor det under sommeren er forskjellige kulturelle aktiviteter. Det finnes også et amfiteater på Tangen, og der skal det være stubbeteater i sommer.

I sommer spilles det inn en ny Gråtass-film og det blir teater med Stubbefolket i Strømsfoss.

– Først skal vi spille inn en ny Gråtass-film og det skal vi gjøre i Strømsfoss nå i sommer. Vi har en del kontakter og kan vi få til et permanent gråtasstun vil det være positivt. Gråtass har gått rett inn i de unges hjerte og vi har laget 11 tv-episoder, en spillefilm og de to seneste årene har vi hatt 148 teaterforestillinger fra Tromsø i nord til Kristiansand i sør med Gråtass. Nå skal vi lage den andre spillefilmen, og når siste scene er tatt starter vi opp med 12 teaterforestillinger med Stubbefolket, forteller daglig leder i Fantasifabrikken Anne Thowsen.

Teaterscenen blir i Tangen, mellom slusene og mølla. Det er et kjempeområde med blant annet et naturlig amfi. Der skal det settes opp benker og scenens bakgrunn blir vannet og kulturlandskapet.

Stubbehus vil bli satt opp, og nede på sletten blir det et godt gammeldags marked.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

...

To tatt i Askim

Lokale nyheter Alkohol forårsaket problemer for to menn i natt.
Les mer

...

Bil på taket - stakk av

Lokale nyheter En bil havnet på taket i Tovengveien fredag kveld.
Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.