Pings vannpistol-rock

Hans Fredheim (31) fra Askim og bandet hans lanseres nå også i Norge

OSLO: Etter at deres to første utgivelser ble trykt i et begrenset opplag, opplever nå gutta i bandet Ping en solid opptur. I februar spiller de på By:Larm i Tromsø, og en distribusjonsavtale med det store norske plateselskapet Tuba Records sørger for at deres nye album The Castle Massacre blir å finne i hyllene over hele landet.

ØYVIND STOPLE
Publisert 29.01.2006 kl 11:38 Oppdatert 29.01.2006 kl 11:39

Tips en venn på e-post:

...
Hvite tangenter: Hans Fredheim er sentral i Pink, som nå lanseres i Norge etter å ha gitt ut plate i USA og Tyskland.
...
Hele Pink: Hans Fredheim (nummer to fra venstre) og resten av gjengen i Pink hadde release-konsert i Oslo denne uka.
...
Hans Fredheim

– Det er egentlig ikke viktig hvor mye vi får solgt. Det aller viktigste er å få plata trykt. Kjenne på coveret og lukte på 'n. Vi satser absolutt ikke på å bli en typisk bestselger. Vi gjø r vår greie og trives godt med det, sier Hans Fredheim.Askimingen har spilt tangenter i Ping siden 2003, og mener musikken de spiller er like kompleks som medlemmenes geografiske tilhørighet.– Vi har to finnmarkinger, to trøndere og en fra Askim i bandet. Legger vi til at vokalisten i tillegg har bodd et halvt år i Askim kan man kanskje driste seg til å si at vi er et typisk Indre Østfold-band. Vi blir i hvert fall kalt finnmarksband i Finnmark Dagblad og trønderrockere i Adresseavisa, gliser han.Ping er sannsynligvis mest kjent utenfor Norges grenser. De ble oppdaget av det tyske plateselskapet Normal Records for fem å r siden, og har tidligere gitt ut ett album og én EP. Platene har blitt lagt ut for salg i Tyskland og USA, men uten særlig markedsføring.

Umulig sjanger

Etter avtalen med Tuba Records blir det lettere.– Vi feirer jo nå. Denne releasekonserten har blitt til fordi vi nå kan nå ut til litt flere enn bare de spesielt interesserte, forteller Hans.–Hva slags musikk spiller dere? – Det er det mange som har forsøkt å sette ord på. Den sprekeste betegnelsen jeg har hørt er prog-elektronisk punkjazz-miks. Det er vel et uttrykk for at det er umulig å sjangerbestemme oss, mener Fredheim.– Selv har vi begynt å kalle musikken vår for vannpistol-rock. Det ser litt alvorlig ut, men ser du nærmere etter er det bare tull og tøys. Er sangen alvorlig i uttrykket så prøver vi å gjøre den tullete, fortsetter han.Under konserten på Cafe Mono fikk publikum oppleve mangfoldet i repertoaret deres. Fra tunge riff til leken country, Amiga 1200-melodier og til og med en mainstream Bruce Springsteen-aktig rockelåt som i følge bandet selv ville gjort seg best på en fotballstadion.– Vi spiller det vi vil. Vi er ikke så opptatt av sjangre og regler. Har noen et godt forslag tas det til følge. Faktisk tas alle forslag til følge. Det er fullstendig åpenhet og demokrati innad i bandet. Vi vil være spontane og lekne. Det er det som gjør oss spesielle, sier Fredheim.

Mest lest nå

Et hus i Skrammerudåsen i Trøgstad ble totalskadd i en brann lørdag ettermiddag.

Bolig brant ned til grunnen i Trøgstad

Lokale nyheter Ifølge naboer gikk det svært raskt fra brannen ble oppdaget til huset i Skrammerudåsen var totalskadet av brannen. Les mer

...

Uenige om feilfunn

Bil og trafikk Det norske bilverkstedet mente bremseskivene var rustne. Det svenske konkluderte med at de var i orden.
Les mer

...

To tatt i Askim

Lokale nyheter Alkohol forårsaket problemer for to menn i natt.
Les mer

...

Bil på taket - stakk av

Lokale nyheter En bil havnet på taket i Tovengveien fredag kveld.
Les mer


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.