Kan få slakte uten bedøvelse

Oslo (ANB-NTB): Nye EU-regler kan føre til at det nesten 90 år gamle norske forbudet mot slakting av dyr uten bedøvelse blir opphevet.

Publisert 19.11.2007 kl 07:04 Oppdatert 21.12.2007 kl 08:36

Tips en venn på e-post:

...
Foto: Ned Alley, ANB

Det er hensynet til muslimer og jøder, og religiøse ritualer i forbindelse med slaktingen, som gjør at EU nå vurderer en ny forordning, som også kan få konsekvenser i Norge.

De vanligste formene for religiøs slakting er «Shechita» som utføres av jøder og «Halal» som utføres av muslimer. Begge varianter har tradisjonelt vært kjennetegnet ved at dyrene skal være levende og ved full bevissthet når strupen og blodårene skjæres over

– I løpet av det siste århundret har de fleste land innført krav om at slaktedyr skal bedøves før avliving. Begrunnelsen er at dyr føler frykt og smerte omtrent som mennesker og skal spares for unødig lidelse, sier spesialveterinær i Animalia, Fagsenteret for kjøtt, Elisiv Tolo til Nationen

Tolo sitter i en arbeidsgruppe i den europeiske veterinærforeningen som kommer med innspill til EUs nye regler for slakting.

– Vi tar klart avstand fra slakting uten bedøvelse, men krefter i EU mener forbudet kan betraktes som et brudd på menneskerettighetserklæringens artikkel 18, sier hun.

Der heter det at: «Enhver har rett til tanke-, samvittighets- og religionsfrihet. Denne rett omfatter frihet til å skifte religion eller tro, og frihet til enten alene eller sammen med andre, og offentlig eller privat, å gi uttrykk for sin religion eller tro gjennom undervisning, utøvelse, tilbedelse og ritualer.»

Sveits, Sverige, Island og Norge er de eneste land i Europa som har et totalt forbud mot slakting uten bedøving.

Halal-slakting foregår i Norge, men det er fordi muslimene har godtatt at slik slakting kan skje med bedøvelse. Jødene derimot godtar ikke slakting med bedøvelse. (ANB-NTB)

Blinkskudd

...

Indrepuls kan du laste opp bilder,
diskutere og si hva du mener.
Her er noen bilder som leserne
våre selv har sendt inn.

Se bildene her!

Østfold



...

Indre-politikk

Har du en mening om lokalpolitikken - eller har du sterke meninger om det kommende kommunevalget? Les og skriv her.

Gå til Indre Østfolds politiske sone


Bilder fra Indrepuls

Indrepuls

...

Gamle bilder fra Indre Østfold

Legg inn, se på og kommentér gamle bilder fra distriktet her. Du kan også publisere historiske tekster på nettsiden.

Klikk her - og du er i gang

Nyhets-debatt

- Kloakk av ord som prompes ut

Friluftsmann og TV-kjendis Lars Monsen er ikke nådig i sin reaksjon mot dårlig p…

Kjempehelikoptre over Indre Østfold

Det nederlandske luftforsvaret skal på øvelse i Norge i februar.

Mange i grøfta i snøkavet

Hadde ikke Jan Erøy kastet tømmerbilen ut på jordet, kunne bilen foran ha blitt …

Kvinne anmeldt etter hasjfunn

Politiet aksjonerte på privatadresse i formiddag.

Slakter Rein og Monsens Femundslåt

Skiptvet-paret høster lite rosende ord for sitt musikalske samarbeid. Hør låten …

Tatt med skyhøy promille

Erfaren politimann har ikke opplevd lignende.

Utrangert utstyr

Halvparten av utstyret ved sykehusene i helseregionen Helse sør-øst er utrangert…


Utgiver: Smaalenene Medier as

Lansert 25. august 2000
Besøksadressen: Torget 12, Askim
Sentralbord: 69 81 61 00

Redaksjonen:

Ansvarlig Redaktør: Jarle Bentzen - 901 34 498
Nettansvarlig, drift: Trond Erikson - 474 00 908
Nettjournalist: Helge Mathisen - 996 44 019
Nettjournalist: Monika Aaserud - 414 34 307
Nettjournalist: Trond Eivind Nilsen - 915 12 078


E-post: nettavisen@smaalenene.no
Tips oss: 909 70 700
Mobil: Send SMABILDE til 2005

Annonser

Kundeservice, telefon: 69 81 61 00
E-post: annonser@smaalenene.no

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.